Egyéni egészségállapot felmérés elsősorban ápolók által végzett tevékenység, amelynek során a kliens meghatározott testi és fiziológiai paraméterei, anamnézise, valamint kiemelten az életmódból adódó kockázati tényezők felmérésre kerülnek, ezáltal lehetővé válik a kliens kockázati besorolása, egészségterv készítése, szükség esetén további vizsgálatok, gondozásba vétel megkezdése. Az egészségi állapot felmérés célja az, hogy segítse a betegségek elkerülhető kockázati tényezőinek, illetve a korai stádiumban levő betegségek időben történő felfedezését. A praxisközösségi működés 2018. május 1-én vette kezdetét és 2019 december 31-vel zárult.
Ez idő alatt összesen a 8 praxisból álló praxisközösség 2409 db Egészségügyi Állapotfelmérő Kérdőívet rögzített a területen, mely az ellátási körzet 20,075 %-os bevonását jelenti. Az egyénre szabott egészségállapot felmérés magába foglalja a következők felmérését:
- egyéni és családi anamnézis;
- táplálkozásra vonatkozó szokások;
- fizikai aktivitásra vonatkozó szokások;
- kockázati magatartásra vonatkozó szokások;
- lelki egészséggel kapcsolatos meghatározott jellemzők.
A bevontak legalább 5 %-a háromszor megjelent a projekt keretében megvalósított programokon. A Praxisközösség területén az orvosok prevenciós rendeléseket biztosítottak a pácienseiknek, összesen 3533 órában. A praxisközösség területén aktív kismama klubok kialakítására került sor, melyekben havi egy alkalommal előre egyeztetett témák kerülnek megvitatásra, az előadásokban részt vett a dietetikus, gyógytornász és népegészségügyi koordinátor is. A három településen összesen 512 megjelenést regisztráltunk.Gyógytorna szolgáltatást szintén mindhárom településen igénybe vehettek a lakosok, egyéni kiscsoportos illetve baba-mama klub keretén belül is. A részvételi arányokat tekintve, a 20 hónapban összesen 1083 megjelenést regisztráltunk. A praxisközösség által alkalmazott pszichológus kolléga, egyéni mentálhigiénés tanácsadás keretében összesen 47 megjelenést regisztrált. Dietétikai tanácsadás a három településen szintén megvalósult egyéni, csoportos és baba-mama klub keretén belül is, összesen 161 fő bevonásával.Így a többletszolgáltatásokból összesen a projekt ideje alatt 1803 fő bevonása történt meg.
A praxisközösség szakembereinek képzése 2019 szeptembere és 2019 decembere között zajlott. Három képzésen vettek részt, kommunikációs tréningen, mely az orvos-beteg , ápoló – beteg illetve a kommunikációs szempontból nehéz helyzetek kezelésében nyújtott hatalmas segítséget. Az infekció kontroll tréningen a nosocomialis survillance aktualitásait az aszeptikus betegellátás és az új irányelvek megismerésén volt a hangsúly. A kiégés prevenciós tréninggel pedig szerettük volna a dolgozók mentálhigiénés gondozására is hangsúlyt fektetni, így ezen is részt vett minden praxisközösségi munkatárs. A képzés során kiváló stressz kezelő technikák elsajátítására volt lehetőség, illetve különböző aspektusokból vizsgálhatták meg mit tehetnek a hétköznapi stressz leküzdésére. Így a praxisközösségünk tagjai három belső képzésen vettek rész az NNK által biztosított hypertónia és orvos-ápoló képzések mellett. A belső működés tekintetében havi két alkalommal tartunk értekezleteket, melyen minden praxisközösségi munkatárs részt vesz, ezeket megelőzik az úgynevezett PIB (Praxis Irányító Bizottság) ülései, melyeken a PK vezető beosztású tagjai vesznek részt. A teljes támogatási időszak alatt 39 alkalommal. A praxisközösség működése során összesen három szintér programot bonyolítottunk le. Ruzsán a kerékpáros túrán, Mórahalmon a Rotary futáson, Zákányszéken pedig a gyereknapon vettünk részt. Mindhárom esetben szakembereink mini szűrőállomást hoztak létre (vérnyomás, vércukor, testzsír százalék mérést végeztek) a gyerekeknek pedig ismeretterjesztő előadást tartottak valamint, mozgásos foglalkozást. A szintér programok segítségével a praxisközösségi munka széles körben szerzett ismertséget és ez a prevenciós foglalkozásokon megjelentek számán is tükröződött.